Пн-Пт: 8:00 - 23:00, Сб-Нд: 8:00 - 22:00

Обробка заявок на кредит - 24/7 без вихідних

Мова:

Що таке фінансова грамотність, і чому її варто вивчити кожному?

21.10.2021

Як ви думаєте, хто доб’ється кращих результатів в житті: фінансово неписьменна людина, якій подарували 100 $ тисяч, або фінансово грамотна людина, якій подарували 10 $ тисяч?

Ми ставимо на другого. Тому що фінансову грамотність зараз можна зараховувати до одного з життєво необхідних навичок, жити без якого стає все складніше.

Що таке фінансова грамотність?

Фінансова грамотність – це вміння правильно розпоряджатися своїми грошима. Якщо докладніше, то сюди можна включити:

 • планування витрат і доходів і правильний розподіл пріоритетів;
 • інвестування;
 • облік витрат і доходів;
 • використання інструментів для безпечного збереження і примноження коштів;
 • захист від ризиків.

Тому не плутайте: фін грамотність – це не нудні підручники з економіки, які треба вивчати місяцями. Це найпростіші навички, які повинні бути у кожної людини – наприклад, як вміння стежити за собою (приймати душ, чистити зуби, стригтися).

Чому основи фінансової грамотності варто знати кожній людині?

Незнання фінансової грамотності зараз приблизно рівнозначно незнання комп’ютера, або невміння говорити.

Які наслідки можуть чекати фінансово безграмотного людини:

 • існування тільки на пенсію в старості;
 • втрата заощаджень, майна, бізнесу (а способів втратити нажите зараз чимало: інфляція, шахрайство, крадіжка, неправильне інвестування);
 • «Зайві» борги і кредити, псування кредитної історії;
 • відсутність фінансового зростання (або якщо простіше: людина може все життя пропрацювати на безперспективною низькооплачувану роботу);
 • відсутність фінансової «подушки»;
 • складність (або взагалі неможливість) здійснювати великі покупки;
 • матеріальна нестійкість (або якщо простіше: людина не може сказати впевнено, що у нього будуть гроші на життя через місяць, через півроку, рік).

Якщо ж людина економічно підкований – від цих проблем він захищений.

А якщо ви знаєте і застосовуєте основи фінансової грамотності – «бонусом» отримуєте ще і:

 • вміння аналізувати, планувати і вести облік (якщо ви вмієте робити це з доходами-витратами – то обов’язково будете застосовувати і для навчання, і для досягнення якихось не -грошове цілей, і в роботі або бізнесі);
 • психологічну стійкість;
 • мотивацію і стимул розвиватися, вчитися і заробляти більше;
 • додаткові навички, які тісно пов’язані з фін грамотністю (тайм-менеджмент, аналіз ризиків, вміння самостійно вчитися).

Як і де освоювати фінансову грамотність?

Варіантів кілька:

 1. Оффлайн-курси. В Україні реальні курси для дорослих і дітей можна знайти в декількох великих містах. Варіант так собі, ми згадали його просто тому, що він є, але користуватися не рекомендуємо.
 2. Онлайн-курси. Платні та безкоштовні – зараз їх повно.
 3. Уроки на Ютубі. Вибирайте ті, які коротше, і у яких більше переглядів.
 4. Книги. Радити конкретну не будемо – їх існує не один десяток, написаних в різних стилях. Тому краще загугли найвідоміші, і спробуйте почати ту, яка сподобається по опису.

Основи фінансової грамотності

Взагалі більшість всіх курсів, підручників та інших навчальних матеріалів по-різному видають приблизно одну і ту ж інформацію. Основні ідеї звідти ми сформували нижче:

 1. Знайте і ведіть облік своїх доходів: звідки і в яких числах ви їх отримуєте.
 2. Ведіть облік своїх витрат. Робити це можна в додатках, в зошиті, або в таблицях (в Excel на комп’ютері або в Google Таблицях в «хмарі»).
 3. Плануйте свої витрати заздалегідь. Робити це рекомендується для всіх витрат, про які ви вже точно знаєте. Наприклад – мобільний зв’язок, Інтернет, абонемент в тренажерку. Зразкові витрати (купівля продуктів, витрати на бензин) теж бажано планувати.
 4. Якщо у вас загальний бюджет з кимось (чоловік, діти, батьки) – в ідеалі вести загальний облік і планування доходів і витрат.
 5. Ставте вимірювані фінансові цілі. Наприклад, якщо ви хочете купити машину – виберіть модель, подивіться її поточну ціну, і оціните, за який термін її реально відкласти. Наприклад, ви хочете взяти Toyota Corolla за 6000 $, і можете відкладати на неї мінімум по 200 $ щомісяця. Значить, купити її ви зможете приблизно за 2.5 року. Запишіть в плановані витрати ці мінімальні 200 $ на кожен місяць, і відкладайте. 
 6. Створіть «недоторканний фонд» і регулярно відкладайте туди якусь суму (фіксовану в місяць, або% від доходів, або всю суму, яка залишається після всіх витрат). Ці гроші потрібно мати на крайні випадки, і бажано нікуди не вкладати. А щоб не розтратити їх даремно – зберігайте їх великими купюрами і круглими сумами, щоб шкода було розбивати.
 7. Навчіться користуватися основними фінансовими інструментами. Банківські депозити, дебетові та кредитні картки, кредити і мікропозики – ви повинні розуміти, чим різні послуги відрізняються один від одного, і коли їх потрібно застосовувати.
 8. Вивчіть і почніть застосовувати різні види інвестування. Основні варіанти, доступні «звичайному» людині – покупка нерухомості, криптовалюта, акцій, дорогоцінних металів, відкриття депозитів в банках, покупка-продаж валюти і бізнес (відкриття свого або вкладення в чужій).
 9. Вкладайте в своє здоров’я, зовнішній вигляд і освіту. Причому освіту бажано мати з конкретною спеціалізацією (наприклад: менеджер в офісі – НЕ спеціалізація, а штукатур або водій вантажівки – спеціалізація).

Кожен з цих пунктів радимо вивчити окремо і глибше.

Оберіть суму

грн
для повторного кредита

600 грн

10 000 грн

Строк платежу

днів

5 днів

30 днів

Взяти кредит онлайн В мене є промокод

Промокод активирован

Ввести другой

Промокод

Перший кредит
Повторний кредит

Берете

0 грн

Відсотки

0 грн

Сума до повернення до

0 грн

Графік платежів

Детальніше

за користування кредитом в перші днів
0,1% в день
за користування кредитом понад днів
1,9% в день

Переглянути весь графік

Доступно дострокове погашення кредиту

Паспорт кредиту

Схожі статті

Що таке БКІ?

БКІ – абревіатура від «бюро кредитних історій». Звернення до цієї організації може стати в нагоді кожному, хто планує взяти кредит. Та й всім іншим – навіть тим, хто ніколи не користувався кредитуванням – може бути корисно дізнатися, які дані про вас зберігаються в БКІ. Що таке БКІ, і навіщо воно потрібне? Бюро кредитних історій – […]

Як потрібно поводитися з колекторами?

Дзвінки від колекторів можуть серйозно зіпсувати життя людині. Такі співрозмовники не завжди адекватні, але зате завжди наполегливі, і мета у них тільки одна: будь-якими способами (в тому числі і не завжди законними) домогтися повернення боргу. Навіть якщо позичальник добросовісний, навіть якщо дані про нього потрапили до колекторів помилково, навіть якщо на нього оформлений шахрайський кредит […]

Як правильно погасити кредит в Кредит 7: огляд-порівняння способів

В Кредит 7 є кілька способів погашення кредиту, і кожен – має свої нюанси. Щоб не виникло проблем з поверненням – ми склали докладний опис того, як правильно це зробити. Загальні поради щодо погашення Ще при оформленні кредиту ми рекомендуємо записати (наприклад, в Календар свого смартфону за нагадуванням) дату, до якої кредит повинен бути погашений. […]

Як поліпшити кредитну історію: 5 робочих варіантів

Один з перших показників, які перевіряє співробітник будь-якої кредитної організації про клієнта – це кредитна історія. Вона є у кожного, хто хоча б раз в житті брав кредит на будь-яку суму і в будь-якому місці. І вона безпосередньо впливає на рішення компанії: чи видадуть вам кредит, і на яких умовах. Тому якщо ваша кредитна історія […]